DISTRICT OFFICERS

table2

Please send updates to: Joan Reppert, jreppert35@gmail.com 

ADIRONDACK DISTRICT

PRESIDENT
Sue Douglass

VICE-PRESIDENT
vacant

SECRETARY
Linda Harrington

TREASURER
Elizabeth Hazard

MEMBERSHIP, NURTURE & OUTREACH
Jamiee Ross

EDUCATION & INTERPRETATION
Marsha Lawrence

COMMUNICATIONS COORDINATOR & SPIRITUAL GROWTH
Florence Braunius

SOCIAL ACTION
vacant

SECRETARY OF PROGRAM RESOURCES
Sylvia Dufford

COMMITTEE ON NOMINATION

Carol Galusha

Diane Van Olpen

 

ALBANY DISTRICT

PRESIDENT
Sharon Clairmont


VICE-PRESIDENT
Jann Armer

SECRETARY
Patricia Hipenbecker


TREASURER
Cynthia VanAllen

SPIRITUAL GROWTH
 Kathy Maker

EDUCATION AND INTERPRETATION
Shirley Readdean

SOCIAL ACTION
Mary Scallon

MEMBERSHIP, NURTURE AND OUTREACH
Carole Collins

SECRETARY OF PROGRAM RESOURCES
Lucinda Willemain

COMMUNICATIONS COORDINATOR
(Editor of  “Burning Bush”)
Vicki Wills

COMMITTEE ON NOMINATIONS
Betsy Ryan

Paula Phillips

Cynthia Riencke

Jeanne Chesney

ADVISORY COMMITTEE
Shirley Drake Byers

Mildred Howarth

Alice Trost

UPPER NEW YORK CONFERENCE OFFICERS (IN OUR AREA)
Melanie Keith

  

BINGHAMTON DISTRICT

PRESIDENT
Tammy Nist

VICE-PRESIDENT
Mary Ann Carangelo

SECRETARY
Wendy Decker

CORRESPONDING SECRETARY
Joan Fitch

TREASURER
Karen Beebe

PROGRAM RESOURCES
Nancy Conklin

SPIRITUAL GROWTH
Sharon Kopalek

EDUCATION & INTERPRETATION
Shirley Yetter

MEMBERSHIP, NURTURE & OUTREACH
Rhea Klapprodt

SOCIAL ACTION
Cheryl Weeks

NOMINATING COMMITTEE
Eleanor Stethers
Nancy Hirst

PAST-PRESIDENT
Eleanor Stethers

CORNERSTONE DISTRICT

PRESIDENT
Mary Jane Griffith

SECRETARY
Pam Miller

TREASURER
Dawn Dopler

MISSION COORDINATORS

EDUCATION & INTERPRETATION
Kristine Aldrow

SECRETARY OF PROGRAM RESOURCES
Patricia Steward

NOMINATIONS COMMITTEE
Kathy Wright

NEWSLETTER
Phyllis Cairns

CROSSROADS DISTRICT

PRESIDENT
Darlene Hyde

VICE-PRESIDENT
(open)

SECRETARY
Carole Menzel

TREASURER
Marcia Lee

PROGRAM RESOURCES
Connie Chantry

COMMUNICATIONS
Elaine Bisbee

SPIRITUAL GROWTH
Peg Leonard

SOCIAL ACTION
Tammy Verity

EDUCATION & INTERPRETATION
Mary Norma Watson

MEMBERSHIP, NURTURE & OUTREACH
Mary Ann Banner

NOMINATIONS
open

 

FINGER LAKES DISTRICT

PRESIDENT
Mary Anjo

SECRETARY
Jennifer Lake

TREASURER
 Connie Glover

SPIRITUAL GROWTH
Judy Jansen

PROGRAM RESOURCES
Tammy Ottaviano

COMMUNICATIONS
Marcia Waterman

GENESEE VALLEY DISTRICT

PRESIDENT
Karen Rood

VICE PRESIDENT
(open)

SECRETARY
Gale Fischer Huber

TREASURER
Bernadette Halstead

CHAIR OF NOMINATIONS
(open)

SPIRITUAL GROWTH
Gwyneth Jones-Wenninger

SOCIAL ACTION
Bernadette Halsted
Joan Bernard

MEMBERSHIP, NURTURE & OUTREACH
Jackie Potter

EDUCATION & INTERPRETATION
(open)

PROGRAM RESOURCES
Betsey Haskins-Piccioli

COMMUNICATIONS
Gwyneth Jones-Winninger

CHAUTAUQUA REPRESENTATIVE
Beth Woolever

CHURCH WOMEN UNITED REPRESENTATIVE
Karen Rood

MISSION TODAY COORDINATOR
Candy Metzger

PARLIAMENTARIAN
Arlene Martin

UPPER NEW YORK CONFERENCE OFFICERS
IN GENESEE VALLEY DISTRICT
Helen Johnson
Valerie Clark
Tracy Jackson

 

MOHAWK DISTRICT

PRESIDENT
Kathy Peters

VICE-PRESIDENT
Rev. Wendy Morrison

SECRETARY / TREASURER
Linda Hughes

 

MOUNTAIN VIEW DISTRICT

CO-PRESIDENT
Elfriede Tompkins

CO-PRESIDENT
Kathy Doty

SECRETARY
(rotates among members)

TREASURER
Karen Peterson

PROGRAM RESOURCES
Myrna Flatt

SHEPHERDESS COORDINATOR
Cindy Ellis

NOMINATING COMMITTEE CHAIR
Ann Rouse

TEAM MEMBERS
Onalee Clark

Kim Snyder

Joyce Mitchell

Donna Hoff

 

NIAGARA FRONTIER DISTRICT

PRESIDENT
Karen Wehn

VICE-PRESIDENT
Peggy Bermudez

SECRETARY
Kristin Hromowyk

TREASURER
Beverly Mingle

SPIRITUAL GROWTH
Carole Doebler

PROGRAM RESOURCES
Cathie Phelps

NOMINATIONS
Melva Bowman
Cathy Jeffers
Dawn Hoeh

CHAUTAUQUA
Peg Scripp
Ellen Klock

NORTHERN FLOW DISTRICT  

PRESIDENT
Jane Hill, Chair
      
SECRETARY
Jan Witter

TREASURER
Sandra Comstock

SECRETARY OF PROGRAM RESOURCES
Elaine Pierce

SPIRITUAL GROWTH
Paula Boyle

 COMMUNICATIONS COORDINATOR
Laura Conklin

SOCIAL ACTION
Open

MEMBERSHIP, NURTURE & OUTREACH
Open

COMMITTEE ON NOMINATIONS
Dorothy Campbell
Becky Gibson
Tina Newcombe

MEMBERS AT LARGE
Leah Mae Carlisle
Phyllis Doane
Hazel Finley

ONEONTA DISTRICT

PRESIDENT
Suzanne Schuler *

TREASURER

Joyce Miller

SPIRITUAL GROWTH
Linda Van Schaick
PROGRAM RESOURCES

Irene Morrissey

NOMINATIONS
Audrey Wheeler and Team
SCHOLARSHIP COMMITTEE
Vivian Groat